Dovolená se psem

Jedete na dovolenou se psem? Plánujte s předstihem

Při pomyšlení na dovolenou strávenou se svým čtyřnohým mazlíčkem se některým ježí všechny chlupy na těle, většině se však na tvář vloudí potutelný úsměv. Bez mučení přiznávám, že patřím spíš k té první skupině. To však neplatí pro dovolenou v horách, kam jsme chtěli naše dva chlupáče letos vzít. Čím víc jsem se snažila přijít na zub tomu, co všechno je potřeba udělat pro to, aby mi pes nezůstal viset na hranicích, tím víc jsem si připadala jako křeček v kolečku: Bylo jedno, jak moc jsem se snažila, pořád jsem stála na místě. Věřím, že si dovedete představit lepší zábavu než hodiny hledat jednu a tu samou věc dokola, a proto vznikl tento článek – abyste si místo snahy proniknout do černé díry internetu mohli v klidu vypít kávu – s psím chlupem i bez něj. V závislosti na chuti a skutečnosti, zda jste, nebo nejste šťastným majitelem nelínajícího psa.

Kde najdete informace

Spolehlivým zdrojem jsou webové stránky státní veterinární správy České republiky www.svscr.cz, kde najdete většinu potřebných informací. Co nenajdete zde, hledejte na konzulátu a veterinární správě země, kterou chcete navštívit.

Před odjezdem prostudujte seznam zakázaných plemen pro danou zemi. Taková plemena nesmí být na území daného státu chována, vystavována a většinou ani importována. Mezi nejčastěji zakázaná plemena patří psi typu bull.  

Co váš pes (a vy) potřebujete:

Cestování po EU

  • Identifikace zvířete – Abyste mohli vycestovat, musíte mít psa označeného mikročipem. S výjimkou Chorvatska se akceptuje i tetování, ale pouze pokud je prokazatelné, že bylo provedeno před 3. červencem 2011.
  • Pas zvířete v zájmovém chovu – Pas, který po vydání nahrazuje očkovací průkaz, vyřídíte zhruba za 400 Kč u svého veterinárního lékaře.
  • Platné očkování proti vzteklině
  • Odčervení – Při cestě do Velké Británie, Irska, Malty a Finska musíte psa odčervit, a to 24 – 120 hodin před vstupem na území těchto států. Použitou odčervovací látkou musí být praziquantel[M1] .

Cestování z EU do třetích zemí

Pokud vás srdce táhne dál než k hranicím Evropské unie, musíte splnit specifické požadavky země, kam jedete a také všech zemí, přes které projíždíte. Připravte se na to, že abyste spolehlivě zjistili, co vše potřebujete, často vám nezbyde nic jiného, než kontaktovat samotný zastupitelský úřad dané země nebo kompetentní veterinární autoritu. Podmínky pro převoz psů se tak stávají hádankou, kterou není snadné rozluštit.

Na co všechno můžete narazit? Nejčastějším požadavkem je odčervení, méně obvyklá je pak nutnost naočkovat psa nejen proti vzteklině, ale také proti parvoviróze, leptospiróze a psince. V některých zemích (např. Austrálie či Švýcarsko) musí pes projít karanténou, jejíž délka se pohybuje v řádech několika dnů až týdnů.

Návrat z třetích zemí do EU

  • Identifikace zvířete
  • Platné očkování proti vzteklině
  • Evropský pas
  • Sérologické vyšetření hladiny protilátek proti vzteklině Sérologické vyšetření zahrnuje laboratorní rozbor krve, kterou lze odebrat nejdříve 30 dní od data očkování proti vzteklině. Do měsíce obdržíte laboratorní protokol s výsledky a zápis do pasu psa. Pokud svého psa řádně a včas očkujete, vyšetření má neomezenou platnost. Počítejte s nákladem kolem 2 000 Kč.
S přípravou na zahraniční cestu neotálejte. Vyřízení pasu, naočkování a provedení sérologického vyšetření může trvat až 2 měsíce.